Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Eltel otti mikro-ojitusteknologian käyttöön tietoliikenneverkkojen rakentamisessa

Infraverkkoalan palveluntarjoaja Eltel Networks Oy on ottanut käyttöön mikro-ojitusteknologian (micro trenching) tietoliikenneverkkojen rakentamisessa. Yhtiön mukaan mikro-ojitusteknologia nopeuttaa tietoliikenneverkkojen rakentamista ja kaapelien asentamista selvästi. Mikro-ojitusteknologiaa on käytetty maailmalla menestyksekkäästi jo vuosia, mutta Suomessa sen käyttö on vielä uutta.

Infraverkkoalan palveluntarjoaja Eltel Networks Oy on ottanut käyttöön mikro-ojitusteknologian (micro trenching) tietoliikenneverkkojen rakentamisessa. Yhtiön mukaan mikro-ojitusteknologia nopeuttaa tietoliikenneverkkojen rakentamista ja kaapelien asentamista selvästi. Mikro-ojitusteknologiaa on käytetty maailmalla menestyksekkäästi jo vuosia, mutta Suomessa sen käyttö on vielä uutta.

Kuuntele juttu

image

Verkkoja rakennettaessa maahan on aiemmin kaivettu puolen metrin levyinen oja. Mikro-ojitusmenetelmää käytettäessä maahan sahataan vain kapea ura, johon kaapelit upotetaan. Uran syvyys on 30-40 senttimetriä. Kaapelin upottamisen jälkeen ura täytetään seulotulla hiekalla, joka kastellaan sekä tärytetään, kuten kunnalliset ohjeet edellyttävät. Urien leveyttä voidaan vaihdella tarpeen mukaan. Menetelmä toimii niin asfaltilla kuin muissakin normaaleissa maalajeissa.

Mikro-ojitusteknologian hyötyjä ovat muun muassa ympäristöystävällisyys, nopeus ja kustannustehokkuus. ”Kaapelin laittaminen maahan vauhdittuu uuden tekniikan avulla. Lisäksi tekniikkaa käytettäessä aiheutuu vähemmän jälkitöitä, kuten maanvaihtoa ja asfaltointia. Lisätöiden vähentyminen ja prosessin nopeutuminen tuovat merkittäviä kustannussäästöjä niin urakoitsijalle kuin urakan tilaajalle”, Eltelin aluepäällikkö Kimmo Marjamäki kertoo.

Ensimmäinen kohde käynnistyi juuri

Ensimmäinen kohde, jossa Eltel käyttää mikro-ojitusteknologiaa, käynnistyi tiistaina 5. heinäkuuta Kangasalla. Elisan tilaama työ käsittää kerrostaloalueen, johon kuuluu noin 20 kiinteistöä. Taloihin tulee laajakaistaliittymät ja kaapeli-tv:n palvelut. Alueelle asennetaan suojaputket, joita pitkin valokaapeli puhalletaan kiinteistöihin.

”Kangasalan kohteessa ensimmäistä kertaa käytössä olevat laitteet ovat toimineet suhteellisen hyvin. Uusi menetelmä vaatii aina hieman harjoittelua, mutta joka tapauksessa nopeutamme mikro-ojitusteknologian avulla operaattoreiden tilausmassan käsittelyä”, Marjamäki toteaa.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Eltel otti mikro-ojitusteknologian käyttöön tietoliikenneverkkojen rakentamisessa”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat