Joutsenoon suunnitellaan isoa biojalostamoa
Helsingin Energia, Gasum Oy ja Oy Metsä-Botnia Ab käynnistävät yhdessä esiselvityksen biokaasua tuottavan jalostamon rakentamisesta Joutsenoon. Yhtiöt alkavat selvittää biojalostamon teknistä konseptia ja liiketaloudellista toimintamallia. Tavoitteena on saada mahdollisen investointipäätöksen tekemistä varten tarvittavat tiedot valmiiksi vuoteen 2013 mennessä. Laitoksen rakentaminen kestää 2-3 vuotta toteutuspäätöksen tekemisestä.

Helsingin Energia, Gasum Oy ja Oy Metsä-Botnia Ab käynnistävät yhdessä esiselvityksen biokaasua tuottavan jalostamon rakentamisesta Joutsenoon. Yhtiöt alkavat selvittää biojalostamon teknistä konseptia ja liiketaloudellista toimintamallia. Tavoitteena on saada mahdollisen investointipäätöksen tekemistä varten tarvittavat tiedot valmiiksi vuoteen 2013 mennessä. Laitoksen rakentaminen kestää 2-3 vuotta toteutuspäätöksen tekemisestä.
Toteutuessaan jalostamo tuottaisi uusiutuvasta puuraaka-aineesta biokaasua, joka siirrettäisiin Gasumin maakaasuverkoston avulla käyttökohteisiin, kuten Helsingin Energian Vuosaaren voimalaitokselle. Alustavan suunnitelman mukaan Metsä-Botnia ja sen emoyhtiö Metsäliitto puolestaan vastaisivat puuraaka-aineen hankinnasta ja biojalostamon toiminnasta. Suunnitellun jalostamon tuotantoteho olisi maksimissaan 200 megawattia.
”Kyse on merkittävästä hankkeesta niin pääkaupunkiseudun kuin koko Suomen energiatalouden kannalta. Toteutuessaan tämän mittaluokan jalostamo tuottaisi vuositasolla biokaasua määrän, joka riittäisi kattamaan yli 50 000 kotitalouden sähkön ja lämmön kulutuksen”, Gasumin toimitusjohtaja Antero Jännes kertoo.
Helsingin Energian toimitusjohtaja Seppo Ruohonen puolestaan toteaa hankkeen olevan niin suuri, että sen toteutuminen edellyttää valtiovallan myötävaikutusta.
Biojalostamolla metsähake kaasutettaisiin ja jalostettaisiin vähintään 95-prosenttiseksi metaaniksi. Lopputuote vastaisi siten koostumukseltaan maakaasua. Suunnitelman mukaan Gasum vastaisi biokaasun syöttämisestä kaasuverkostoon ja jakelusta kaasunkäyttäjille.
”Kaasuverkosto on ylivoimaisesti tehokkain tapa siirtää suuria energiamääriä. Puupohjaisen biokaasun avulla voimme tarjota asiakkaillemme täysin uusiutuvaa ja kotimaista polttoainetta ilman rekka- tai laivakuljetuksia. Biokaasun käytöstä ei aiheudu lainkaan hiilidioksidi-, rikkidioksidi- tai hiukkaspäästöjä”, Jännes sanoo.
Jalostamo varmistaisi metsäraaka-aineen hyödyntämistä Suomessa
Metsä-Botnialla on Joutsenossa sellutehdas, joka tuottaa vuodessa 650 000 tonnia havusellua. Suunnitellun jalostamon biokaasun tuotannossa käytettäisiin pääasiassa sellutehtaan puunhankinnan sivuvirroista syntyvää metsähaketta ja kuorta.
”Joutseno on logistisesti erinomainen sijoituspaikka biokaasua tuottavalle biojalostamolle. Raaka-aineen hankintaketju on olemassa, ja sellutehtaamme on jo valmiiksi kytketty maakaasun siirtoverkkoon”, Metsä-Botnian toimitusjohtaja Ilkka Hämälä kertoo.
Toteutuessaan hanke varmistaisi metsäraaka-aineen hyödyntämistä Suomessa: biokaasu tuotetaan kotimaisesta puuraaka-aineesta biojalostamossa ja jaellaan kaasuverkkoa pitkin Suomessa sijaitseviin käyttökohteisiin.
Nyt julkistettu suunnitteluhanke on jatkoa Gasumin ja Helsingin Energian huhtikuussa allekirjoittamalle aiesopimukselle.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Joutsenoon suunnitellaan isoa biojalostamoa”