Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Puurakentamisessa pitäisi keskittyä enemmän asiakkaisiin, kertoo väitöskirja

Teollisen puurakentamisen yleistymistä vaivaavat myös korkeaksi koetut kustannukset.

Kuvituskuvassa asennetaan Tuusulan lukion ja kulttuurikeskuksen vesikaton puurakenteita sääsuojan alla. Kuva: Liisa Takala

Puun käyttö tuo kestävää kehitystä rakentamiseen, mutta teollisen puurakentamisen yleistymistä vaivaavat korkeaksi koetut kustannukset sekä laatuun liittyvät ennakkoluulot, ilmenee Jaakko Jussilan  Vaasan yliopistoon tekemästä väitöstutkimuksesta.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä

Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.

Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €

Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!

Tätä artikkelia on kommentoitu kerran

Yksi vastaus artikkeliin “Puurakentamisessa pitäisi keskittyä enemmän asiakkaisiin, kertoo väitöskirja”

  1. Mielenkiintoista, että väitöskirjatasolla lähdetään näin vanhentuneista olettamista, siis että puurakentaminen olisi lähtökohtaisesti kestävämpää ympäristön kannalta kuin muut vaihtoehdot. Vähähiilisellä betonilla päästään selvästi pienempään hiilijalanjälkeen kuin esim. massiivipuutoteutuksella. Niin ikään luonnon monimuotoisuuskysymyksissä betonirakentaminen ”synnit” ovat minimaaliset metsäteollisuuteen pohjautuviin ratkaisuihin verrattuna.

Viimeisimmät näkökulmat