Satavuotiaan talon parveke putosi työntekijän jalan päälle korjaustöiden yhteydessä – Kaksi tuomittiin päiväsakkoihin
Myös kaksi yritystä tuomittiin yhteisösakkoihin. Tapaturma sattui Turussa vuonna 2021.
Varsinais-Suomen käräjäoikeus on antanut tuomion työtapaturmasta, jossa parveke-elementti putosi työntekijän jalalle. Työmaan päätoteuttaja sai 3000 euron ja työmaalla toiminut urakoitsija 6000 euron yhteisösakon. Lisäksi työmaalla suunnittelijana toiminut tuomittiin työturvallisuusrikoksesta 20 päiväsakon rangaistukseen ja urakoitsijan työmaan työnjohtaja työturvallisuusrikoksesta ja vammantuottamuksesta 30 päiväsakon rangaistukseen.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Kirjautuneena luet enemmän
Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Satavuotiaan talon parveke putosi työntekijän jalan päälle korjaustöiden yhteydessä – Kaksi tuomittiin päiväsakkoihin”