Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Nykyinen hinnoittelutapa ei tyydytä tekoälyyn investoivia suunnittelutoimistoja – ”Kritisoin tuntihintapohjaisuutta sopimusperusteena”

A-Insinöörien toimitusjohtaja Kari Kauniskankaan mukaan suunnittelutoimistoilla ei ole ”järjen hiventäkään” käyttää rahaa kehittämiseen, jos asiakas valitsee aina halvimman tuntihinnan.

A-Insinööreillä tekoälyä on käytetty esimerkiksi Tornion hirsihotellin suunnitelma-aineistojen tuottamisessa. Kuvassa arkkitehti, kaupunkikehitysjohtaja Jukka Kettunen ja hankekehitysjohtaja Heidi Kanner. Kuva: A-Insinöörit

Tekoäly tuo paineita siirtyä suunnittelun hinnoittelussa tuntiperusteisuudesta arvoperusteiseen, kiinteään hinnoitteluun. Taustalla ovat yritysten uuden teknologian kehitysinvestoinnit, joiden pitäisi maksaa itsensä takaisin.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Katso Rakennuslehden tilausvaihtoehdot

Tutustu Rakennuslehden monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.

Ota maksuton diginäyte

Ellet ole vielä hyödyntänyt maksutonta 1 kk diginäytettä, voit tehdä sen tästä.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Nykyinen hinnoittelutapa ei tyydytä tekoälyyn investoivia suunnittelutoimistoja – ”Kritisoin tuntihintapohjaisuutta sopimusperusteena””

Viimeisimmät näkökulmat