VM:n budjettiehdotuksessa ei merkittäviä maa- ja vesirakennushankkeita
Valtiovarainministeriön ensi vuoden budjettiehdotus ei sisällä merkittäviä uusia maa- ja vesirakentamisen hankkeita jo aiemmin päätettyjen hankkeiden lisäksi. Ministeriön asettama investointien aikaistamista valmistellut työryhmä perustelee esitystä maa- ja vesirakennusalan hyvällä suhdannetilanteella ja valtiontalouteen liittyvillä rajoitteilla. Sen sijaan ministeriö esittää pienimuotoista maa- ja vesirakentamista sisältäviä hankkeita, koska niihin keskittyneiden yritysten tilauskanta on pieni.

Valtiovarainministeriön ensi vuoden budjettiehdotus ei sisällä merkittäviä uusia maa- ja vesirakentamisen hankkeita jo aiemmin päätettyjen hankkeiden lisäksi. Ministeriön asettama investointien aikaistamista valmistellut työryhmä perustelee esitystä maa- ja vesirakennusalan hyvällä suhdannetilanteella ja valtiontalouteen liittyvillä rajoitteilla. Sen sijaan ministeriö esittää pienimuotoista maa- ja vesirakentamista sisältäviä hankkeita, koska niihin keskittyneiden yritysten tilauskanta on pieni.
Budjettiehdotuksen sisältämät maa- ja vesirakentamisen hankkeet on valittu siten, että työllisyysvaikutusten lisäksi ne edistäisivät ympäristön suojelua tai elinkeinojen kehittämistä tai olisivat muuten tulevan kasvun edellytysten näkökulmasta mahdollisimman perusteltuja.
Ministeriö haluaa aikaistaa Uljuan maapatojen perusparannuksen loppurahoitusta ja Inarin kalaviljelylaitoksen rahoitusta. Näiden hankkeiden välittömäksi työllisyysvaikutukseksi lasketaan 26 henkilötyövuotta. Aiennuksesta aiheutuva lisärahoitustarve olisi jo kuluvalle vuodelle 3,86 miljoonaa euroa. Rahoitustarve vähenisi vastaavasti vuosilta 2010-2011.
Ympäristöhankkeista ministeriö esittää myös Nuuksio-keskuksen rakentamisen nopeuttamista. Lisäksi hankkeen suunnittelutavoitteeksi asetetaan puurakentamisen ja tasokkaan puuarkkitehtuurin edistäminen sekä ympäristö- ja energianäkökohtien huomioonottaminen ja hyväksytään tämän mukainen kustannuspuitteen nostaminen yhteensä 2,4 miljoonalla eurolla, mikäli muut osapuolet ovat siihen osaltaan valmiita. Valtion vuonna 2006 päätetyn rahoitusosuuden (62 %) mukainen osuus kustannusnoususta on 1,5 miljoonaa euroa, joka rahoitettaisiin valtion finanssisijoituksella yhtiöön. Lisärahoituksella turvattaisiin hankkeesta arvioidun 91 henkilötyövuoden välittömän työllisyysvaikutuksen toteutuminen.
Harkittavat toimenpiteet
Edellä mainittujen toimien lisäksi ministeriö esittää harkittaviksi toimenpiteiksi eräiden käynnissä olevien ja alkavien siirtoviemärien rakennustöiden nopeuttamista. Useat keskeneräisistä hankkeista (Hamina, Kotka, Leppävirta, Varkaus) kuuluvat rakennemuutoksen seutukuntiin ja työllistävät pienehköjä maanrakennusalan yrityksiä. Arvio hankkeiden aikaistamisen välittömästä työllisyysvaikutuksesta on noin 50 henkilötyövuotta. Lisärahoitustarve olisi 2,5 miljoonaa euroa vuodelle 2009 ja 1,0 miljoona euroa vuodelle 2010.
Harkittavaksi esitetään myös uutta työllisyysperusteisten investointihankkeiden jälkirahoitusvaltuutta, joka olisi yhteensä 5 miljoonaa euroa vuonna 2009. Valtio maksaisi avustukset hankkeiden valmistuttua, mutta aikaisintaan vuonna 2012. Rahoitus kohdennettaisiin hankkeisiin, jotka tuottavat merkittäviä työllisyysvaikutuksia vuosina 2009-2010. Lisäksi hankkeilla tulisi olla merkittäviä myönteisiä vaikutuksia ympäristöön (esim. jäteveden puhdistamohankkeet) ja alueen elinkeinotoiminnan kehittymiseen. Välittömän työllisyysvaikutuksen arvioidaan olevan noin 75 henkilötyövuotta.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “VM:n budjettiehdotuksessa ei merkittäviä maa- ja vesirakennushankkeita”