Riihi-säätiön epäiltyjä taloussotkuja puidaan hovissa puoli vuotta
Pohjois-Suomen suurimman talousrikosjutun käsittely alkaa Rovaniemen hovioikeudessa tiistaina. Riihi-säätiön hallituksen entisen puheenjohtajan Toivo. J. Kannisen toimia puidaan näillä näkymin huhtikuun puoliväliin asti.

Pohjois-Suomen suurimman talousrikosjutun käsittely alkaa Rovaniemen hovioikeudessa tiistaina. Riihi-säätiön hallituksen entisen puheenjohtajan Toivo. J. Kannisen toimia puidaan näillä näkymin huhtikuun puoliväliin asti.
Oulun käräjäoikeus hylkäsi viime syksynä kaikki Kannista vastaan nostetut syytteet törkeistä kavalluksista, törkeistä avustuspetoksista sekä luottamusaseman väärinkäytöksistä. Perusteluna oli riittävän näytön puute.
Kannisen epäiltiin huijanneen Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus Aran myöntämiä rahoja yhteensä noin 3,5 miljoonaa euroa ja käyttäneen niitä omien henkilökohtaisten kulujensa ja perheensä kulujen maksamiseen. Riihi-säätiö hallinnoi Oulun seudulla noin tuhatta korkotuki- ja aravavuokra-asuntoa.
Ara ja syyttäjät valittivat Oulun käräjäoikeuden päätöksestä hovioikeuteen.
Tätä artikkelia on kommentoitu 2 kertaa
2 vastausta artikkeliin “Riihi-säätiön epäiltyjä taloussotkuja puidaan hovissa puoli vuotta”
Nyt jos koskaan olis verottajan ja talousrikosyksikön aika tehdä säätiöiden ja yhdistyksien totaalinen tilintarkastus.
Politiikan ja asuntorakentamisen kytkennät on karsittu aika hyvin rakennusliikkeistä ja isoista asuntorakennuttajista. Edelleenkin ne kuitenkin jatkuvat pienissä asuntorakennuttajissa, joille poliittisesti valittu Asuntorahaston johto on myöntänyt yleishyödyllissyysstatuksen eli luvan rahastaa yhteisistä rahoista. Ainoa ehto on, että osa rahoista ohjataan puolueelle. Riihi-säätiön kerrotaan olevan demarien rahastusautomaatti. Tarveasunnot on ainoa yleishyödyllinen säätiö, jonka yleishyödyllisyysasemaan Ara on puuttunut. Silloinkin syy oli raadollinen. Säätiö unohti perustehtävänsä eli kepun avustamisen ja se ei kepulaiselle ylijohtajalle sopinut.