YIT:llä rakenteilla tuplasti enemmän asuntoja kuin vuosi sitten
YIT aloitti huhti-kesäkuussa 2010 Suomessa 1067 asunnon rakentamisen, minkä myötä yhtiöllä oli kesäkuun 2010 lopussa rakenteilla kotimaassa yli kaksinkertainen määrä asuntoja kuin vuotta aiemmin. YIT:llä oli vajaa kuukausi sitten rakenteilla yhteensä 4 292 asuntoa Suomessa, kun viime vuoden kesäkuun lopussa niiden määrä oli 2 095. YIT:n mukaan rakenteilla olevien asuntojen määrä on ennätyksellinen.

YIT aloitti huhti-kesäkuussa 2010 Suomessa 1067 asunnon rakentamisen, minkä myötä yhtiöllä oli kesäkuun 2010 lopussa rakenteilla kotimaassa yli kaksinkertainen määrä asuntoja kuin vuotta aiemmin. YIT:llä oli vajaa kuukausi sitten rakenteilla yhteensä 4 292 asuntoa Suomessa, kun viime vuoden kesäkuun lopussa niiden määrä oli 2 095. YIT:n mukaan rakenteilla olevien asuntojen määrä on ennätyksellinen.
YIT:n rakenteilla olevista asunnoista yli 70 prosenttia on myyty. Kun YIT:n rakenteilla olevien asuntojen lukumäärä kasvoi voimakkaasti viime vuoden vastaavasta ajasta, myös myynnissä olevien asuntojen määrä kasvoi kesäkuun 2010 loppuun mennessä 1 324 asuntoon vertailuajankohdan 834 asunnosta. YIT on kuitenkin onnistunut vähentämään valmiiden myymättömien asuntojensa määrää. Niitä oli kuluvan vuoden kesäkuun lopussa 133, kun vuotta aiemmin niitä oli 302.
Venäjällä asuntohintojen nousu kohensi kannattavuutta
YIT kertoo, että sen hyvä myyntiportfolio valmiista ja lähellä valmistumista olevista kohteista sekä hyvä asuntokysyntä mahdollistivat asuntojen hintojen nousun vuoden 2010 ensimmäisellä puoliskolla kaikissa toimintakaupungeissa Venäjällä. Asuntohintojen nousu paransi kannattavuutta vuoden 2010 toisella neljänneksellä, mutta samalla se pienensi kappalemääräistä myyntiä. YIT myi huhti-kesäkuussa 2010 Venäjällä yhteensä 682 asuntoa.
YIT on lisännyt asuntoaloitusten määrää Venäjällä kysyntää vastaavasti vuoden 2009 loppupuolelta lähtien. Toisella neljänneksellä yhtiö aloitti 1 074 asunnon rakentamisen. Rakenteilla olevien asuntojen määrä kuitenkin laski. YIT:llä oli kesäkuun 2010 lopussa rakenteilla yhteensä 5 425 asuntoa Venäjällä, kun niitä oli vuotta aiemmin 5 969. Myös valmiiden myymättömien asuntojen määrä laski hieman. Kuluvan vuoden kesäkuun päätteeksi YIT:llä oli yhteensä 646 myymätöntä valmista asuntoa Venäjällä, kun vuotta aiemmin määrä oli 782.
YIT lisäsi asuntoaloituksia Baltiassa
YIT aloitti vuoden 2010 ensimmäisellä neljänneksellä ensimmäiset uudet asuntokohteensa Baltiassa yli kahteen vuoteen ja asuntoaloituksia jatkettiin edelleen toisella neljänneksellä. Yhteensä Baltian maissa käynnistettiin 122 asunnon rakentaminen toisella neljänneksellä, kun ensimmäisellä neljänneksellä aloitettiin 111 asuntoa. Kesäkuun lopussa rakenteilla oli siten 233 asuntoa. Vuotta aiemmin niitä oli 42.
Valmiiden myymättömien asuntojen määrä supistui selvästi. Kesäkuun 2010 lopussa YIT:llä oli Baltian maissa yhteensä 26 valmista myymätöntä asuntoa, kun viime vuoden vastaavana aikana niitä oli 81.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “YIT:llä rakenteilla tuplasti enemmän asuntoja kuin vuosi sitten”