Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

KHO hylkäsi valitukset Tampereen Rantaväylästä

Korkein hallinto-oikeus on keskiviikkona 18. syyskuuta antamallaan päätöksellä pitänyt voimassa Hämeenlinnan hallinto-oikeuden 14.12.2012 antaman päätöksen Tampereen Rantaväylän yleissuunnitelmaa ja asemakaavapäätöksiä koskevista hallinnollisista valituksista. Hämeenlinnan hallinto-oikeus oli omassa päätöksessään hylännyt Rantaväylästä tehdyt hallinnolliset valitukset.

Korkein hallinto-oikeus on keskiviikkona 18. syyskuuta antamallaan päätöksellä pitänyt voimassa Hämeenlinnan hallinto-oikeuden 14.12.2012 antaman päätöksen Tampereen Rantaväylän yleissuunnitelmaa ja asemakaavapäätöksiä koskevista hallinnollisista valituksista. Hämeenlinnan hallinto-oikeus oli omassa päätöksessään hylännyt Rantaväylästä tehdyt hallinnolliset valitukset.

Kuuntele juttu

Tampereen kaupunginvaltuusto päätti maanantaina 16. syyskuuta, että Rantaväylän tunneli rakennetaan. Valtuusto hylkäsi äänin 36–31 aloitteen  tunnelihankkeesta irtaantumisesta.

Yli kahden kilometrin mittainen Rantaväylän tunneli rakennetaan Tammerkosken alitse, ja se korvaa Tampereen pohjoisen ohitustien.  Hankkeen arvioidaan maksavan noin 180 miljoonaa euroa.

Tätä artikkelia on kommentoitu 2 kertaa

2 vastausta artikkeliin “KHO hylkäsi valitukset Tampereen Rantaväylästä”

  1. ”Hankkeen arvioidaan maksavan noin 180 miljoonaa euroa.”

    180 miljoonan kustannusarvion osuus on se osa hankkeesta, johon liittyy allianssisopimus valtion ja Tampereen kaupungin kesken. Hankkeen kokonaiskustannusarvio on suurempi, sillä hankkeeseen liittyy monenlaista muutakin kaupunkikehitystä kuin pelkkä tunnelissa menevä tie, jonka kustannukset Valtio ja Tampereen kaupunki jakavat sovitussa suhteessa (67 % ja 33 %, jos kustannukset jäävät alle 185 miljoonan euron allianssiurakan osuuden osalta). Tunnelisuunnitelmiin liittyy varauksia mm. eritasoliittymien osalta, ja aika moni muu keskustan kehittämishanke on myös ollut sidoksissa Rantaväylä-ratkaisuun. Tunnelin rakentamisesta seuraavien muiden liikennehankkeiden päättäminen jäänee jonkin seuraavan valtuuston tehtäväksi.

    Aiheeseen on kytketty Tampereella myös kaupunkiraitiotien rakentamispäätöstä. Sen ehdoksi on osa valtuutetuista asettanut Rantaväylän tunnelin rakentamisen, ajatuksen ollessa jotenkin sen suuntainen, että yksityisautoilun tukeminen tunnelin rakentamisen kautta on ratikan rakentamisen ehto tai päinvastoin. Saa nähdä, tehdäänkö Tampereella nyt kaksi suurinvestointia liikennejärjestelyihin.

    Mielenkiintoista on muutenkin nähdä, miten allianssiurakkamalli toimii Suomessa käytännössä. Ainakin julkista kiinnostusta hanke saanee paikallisesti hyvin paljon. Medioiden mielenkiinto hanketta kohtaan ei päättyne rakentamispäätökseen, vaan myös rakentamisvaihetta seurattaneen aktiivisesti.

  2. VR Track Oy toteuttaa omalta osaltaan parhaillaan allianssiurakkaa Lielahti-Kokemäki-rataosalla. Urakka alkoi 2011 ja on valmis 2015. Allianssiurakan toinen osapuoli on liikennevirasto.

    Kuinka urakka sujuu? Sen saa parhaiten tietää, kun kysyy suoraan allianssiurakan osapuolilta.

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat