Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Ilmarinen ja Lujatalo sopivat 300 asunnon rakentamisesta

Ilmarinen ja Lujatalo Oy ovat sopineet noin 200 vuokra-asunnon rakentamisesta Espooseen ja Vantaalle.

Ilmarinen ja Lujatalo Oy ovat sopineet noin 200 vuokra-asunnon rakentamisesta Espooseen ja Vantaalle.
Kuuntele juttu

Lisäksi sovittiin rakennusoikeuden myynnistä Lujatalon omaa asuntotuotantoa varten vajaan 100 asunnon toteuttamiseksi Espooseen.

Vuokra-asuntojen rakennustyöt alkavat syksyllä 2016. Asunnot rakennetaan ja rahoitetaan osana Ilmarisen asuntosijoitusohjelmaa. Asuntosijoitusohjelman kautta Ilmarinen suunnittelee rakentavansa yhteensä tuhat vuokra-asuntoa pääkaupunkiseudulle, kehyskuntiin ja Tampereelle.

Ilmarisen kiinteistöjohtaja Tomi Aimosen mukaan vuokra-asuntosijoituksessa hyödynnetään väliaikaista lakia, joka sallii velkavivun käytön myös täysin omistetuissa uusissa vuokra-asuntokohteissa.

”Maltillinen velkavipu auttaa meitä saavuttamaan tuottotavoitteemme ja mahdollistaa näin investoinnin vuokra-asuntojen rakentamiseen Suomessa. Asuntosijoitusohjelmassamme on Lujatalon kanssa tehdyn sopimuksen jälkeen tilaa uusille vuokra-asuntokohteille etenkin, jos väliaikainen laki saa jatkoaikaa”, Aimonen sanoo.

”Ilmarisen kanssa tehty sopimus on meille merkittävä, ja toteutamme sen myötä strategiamme mukaista asuntotuotantoa, sanoo Lujatalon kiinteistökehitysjohtaja Tero Saanisto.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Ilmarinen ja Lujatalo sopivat 300 asunnon rakentamisesta”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat