Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Aliurakoitsija saisi ketjuttaa vain kerran, mutta käytännöstä poiketaan ”perustellusta syystä”

Isot rakennusyhtiöt pyrkivät pitämään alihankintaketjut lyhyinä. Useimpien käytäntö on, että aliurakoitsijalla saa olla korkeintaan yksi aliurakoitsija. Tarpeen mukaan säännöstä kuitenkin poiketaan.

Olympiastadionin työmaalla kaikki aliurakoitsijat eivät ole maksaneet sopimusten mukaista palkkaa työntekijöilleen.

Yle kertoi syyskuun puolivälissä, että Olympiastadionin korjaustyömaalla on maksettu liian pieniä palkkoja ja jätetty ylityö- ja matkakorvauksia maksamatta.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Kirjautuneena luet enemmän

Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Aliurakoitsija saisi ketjuttaa vain kerran, mutta käytännöstä poiketaan ”perustellusta syystä””

Viimeisimmät näkökulmat