Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

”Tämän rakennuksen kohtalo näyttää olevan, että on tähdätty johonkin ja päädytty johonkin ihan muuhun” – Huonokuntoisena purettua suojeltua ”Lasinavettaa” rakennetaan uudelleen Oulussa

1950-luvulla rakennettu Karjasillan koulu Oulussa piti peruskorjata. Se oli rakennettu aivan eri tavalla kuin suunnitelmissa ja jouduttiin purkamaan. Nyt rakennettava koulu muistuttaa vanhaa ja sisältää osia siitä.

Rakennuksen sisätiloissa on neljä vanhan koulurakennuksen pilaria. Ne ovat peräisin laajennusosasta, koska alkuperäiset rakenteet olivat suurilta osin puuta. Kuva: Vesa Ranta

Alussa oli paikallisten Lasinavetaksi haukkuma, 1950- ja 60-luvuilla useassa vaiheessa rakennettu Osmo Siparin suunnittelema valkoinen paviljonkikoulu Oulun Karjasillalla. Se lakkautettiin, ja kaupunki järjesti alueesta avoimen tontinluovutuskilpailun.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “”Tämän rakennuksen kohtalo näyttää olevan, että on tähdätty johonkin ja päädytty johonkin ihan muuhun” – Huonokuntoisena purettua suojeltua ”Lasinavettaa” rakennetaan uudelleen Oulussa”

Viimeisimmät näkökulmat