Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

”Tämän rakennuksen kohtalo näyttää olevan, että on tähdätty johonkin ja päädytty johonkin ihan muuhun” – Huonokuntoisena purettua suojeltua ”Lasinavettaa” rakennetaan uudelleen Oulussa

1950-luvulla rakennettu Karjasillan koulu Oulussa piti peruskorjata. Se oli rakennettu aivan eri tavalla kuin suunnitelmissa ja jouduttiin purkamaan. Nyt rakennettava koulu muistuttaa vanhaa ja sisältää osia siitä.

Rakennuksen sisätiloissa on neljä vanhan koulurakennuksen pilaria. Ne ovat peräisin laajennusosasta, koska alkuperäiset rakenteet olivat suurilta osin puuta. Kuva: Vesa Ranta

Alussa oli paikallisten Lasinavetaksi haukkuma, 1950- ja 60-luvuilla useassa vaiheessa rakennettu Osmo Siparin suunnittelema valkoinen paviljonkikoulu Oulun Karjasillalla. Se lakkautettiin, ja kaupunki järjesti alueesta avoimen tontinluovutuskilpailun.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä

Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.

Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €

Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “”Tämän rakennuksen kohtalo näyttää olevan, että on tähdätty johonkin ja päädytty johonkin ihan muuhun” – Huonokuntoisena purettua suojeltua ”Lasinavettaa” rakennetaan uudelleen Oulussa”

Viimeisimmät näkökulmat