Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Nordea: Asuntosäästöt alulle jo vauvana

Nordea-pankin mielestä asuntosäästämisen voisi aloittaa heti syntymän jälkeen.

Nordea-pankin mielestä asuntosäästämisen voisi aloittaa heti syntymän jälkeen.

Kuuntele juttu

”Nykyistä ASP-järjestelmää tulisi kehittää siten, että myös vanhemmat tai isovanhemmat voisivat verovapaasti kerryttää lapselle varoja asunnon ostoon”, ehdotti Nordean henkilöasiakkaista vastaava johtaja Riikka Laine-Tolonen pankin tiedotustilaisuudessa.

Nordea rukkaisi nuorille ensiasunnon ostajille tarkoitetun ASP-järjestelmän ehtoja muutenkin joustavammiksi. Lisäksi pankki nostaisi korkotuetun lainan enimmäismäärää, joka nyt on Helsingissä 175 000 ja muualla maassa 125 000 euroa.

ASP-säästämisen suosio on ollut kasvussa. Viime vuonna uusia ASP-säästötilejä avattiin Nordean mukaan 28 prosenttia toissa vuotta enemmän, yhteensä 6 640 kappaletta.

Kasvuun lienee vaikuttanut keskustelu asuntolainoihin kaavaillusta lainakatosta. ASP-säästöille on myös saanut selvästi tavallisia pankkitalletuksia paremman koron, joka esimerkiksi Nordeassa on nyt peräti viisi prosenttia.

Tätä artikkelia on kommentoitu kerran

Yksi vastaus artikkeliin “Nordea: Asuntosäästöt alulle jo vauvana”

  1. Siirillä on tilillään enemmän kuin Papalla,tehköön mitä tahtoo
    aikoinaan. Siiri on nyt 1,5 v Pappa tilittää 60/kk. Jos ei papalle mitään erityistä tapahdu, luulisin että jonkinlainen pesämuna syntyy.
    Asp juttu olis ihan hyvä.

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat