Terrawisen yt-neuvottelut päättyivät
Terrawise on saanut 11. helmikuuta käynnistämänsä yt-neuvottelut päätökseen. Neuvotteluissa päätetyt irtisanomiset on myös jo toteutettu.

Neuvotteluiden tuloksena Terrawise päätyi 34 työntekijän irtisanomiseen tuotannollisista ja taloudellisista syistä. Neuvotteluiden käynnistyessä henkilöstön vähennystarpeeksi arvioitiin enimmillään 98 henkeä. Yhtiön mukaan irtisanomisten määrä väheni siirroilla toisiin työtehtäviin, eläkejärjestelyillä sekä kalustostrategian tarkennuksilla.
”Yt-neuvotteluiden aikataulua nopeutettiin henkilöstön edustajien toivomuksesta”, toimitusjohtaja Petri Kotkansalo sanoo tiedotteessa.
”Tilauskantamme alkaneelle vuodelle on parempi kuin vuosi sitten, joten edellytykset kannattavuutemme parantamiseen ovat hyvät.”
Terrawisen liikevaihto oli noin 100 miljoonaa euroa vuonna 2018.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Terrawisen yt-neuvottelut päättyivät”