Kokeile kuukausi maksutta

Suomalaisia teitä päällystetään yhä venäläisellä bitumilla, vaikka hyökkäyssota jatkuu – ”Joudumme toimimaan lakien mukaan”

Venäjän hyökkäyssota jatkuu Ukrainassa, mutta se ei estä ruotsalaisomisteista Peabia käyttämästä asfalttitöissä venäläistä bitumia. Urakoiden tilaajat Väylävirasto ja ely-keskukset eivät pysty puuttumaan menettelyyn, koska tuote ei ole pakotelistalla.

Peab on asfaltoinnin markkinajohtaja Suomessa. Kuva: Panu Suurnäkki / Peab

Asfalttityöt ovat kesäliikenteessä tuttu näky. Moni ei kuitenkaan tiedä, että iso osa teistä päällystetään venäläisellä bitumilla.

Rakennuslehden tietojen mukaan päällystystöiden markkinajohtaja Peab käyttää asfalttitöissä edelleen venäläistä bitumia. Materiaalia laivataan Venäjältä Poriin.

Tämä artikkeli on tarjolla vain Rakennuslehden tilaajille

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Suomalaisia teitä päällystetään yhä venäläisellä bitumilla, vaikka hyökkäyssota jatkuu – ”Joudumme toimimaan lakien mukaan””

Viimeisimmät näkökulmat