Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Hoas myy purkukuntoisia kerrostaloja Vantaalla – ”Todella tuhoisat vaikutukset, jos 12-kerroksiset talot pitää säilyttää tai rakentaa vastaavat uudet”

Kerrostalojen asuntopohjia ei saa remontoitua taloudellisesti järkeviksi.

Kuudesta myynnissä olevasta kerrostalosta kaksi on 12-kerroksisia, kuten kuvassa näkyvä Rasinkatu 20:n opiskelijatalo. Kuva: Hoas Kuva: Valokuvaaja Erkka Malkavaara

Hoas yrittää myydä Vantaan Koivukylän Rasinkadulta kuutta kerrostaloaan. Talojen kunto on heikko ja ne todennäköisesti puretaan.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Katso Rakennuslehden tilausvaihtoehdot

Tutustu Rakennuslehden monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.

Ota maksuton diginäyte

Ellet ole vielä hyödyntänyt maksutonta 1 kk diginäytettä, voit tehdä sen tästä.

Tätä artikkelia on kommentoitu kerran

Yksi vastaus artikkeliin “Hoas myy purkukuntoisia kerrostaloja Vantaalla – ”Todella tuhoisat vaikutukset, jos 12-kerroksiset talot pitää säilyttää tai rakentaa vastaavat uudet””

  1. On jossain määrin ironista, että (väitetysti) ympäristötietoiset nykynuoret eivät suostu asumaan opiskeluaikaansa soluasunnoissa, vaikka asuminen siellä olisi lähes ilmaista ja aivan varmasti ympäristöä paljon vähemmän kuormittavaa kuin ikiomassa yksiökämpässä.

Viimeisimmät näkökulmat