Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Mari Kiviniemi lupaa rahat Pohjanmaan radalle

Pääministeri Mari Kiviniemi (kesk.) lupaa, että hallitus löytää rahat Seinäjoki-Oulu-radan parantamiseen. Kiviniemi muistuttaa, että koko hallitus on sitoutunut ratahankkeen eteenpäinviemiseen. Niinpä hallituksen tehtävä on Kiviniemen mielestä löytää hankkeelle rajoitus.

Pääministeri Mari Kiviniemi (kesk.) lupaa, että hallitus löytää rahat Seinäjoki-Oulu-radan parantamiseen. Kiviniemi muistuttaa, että koko hallitus on sitoutunut ratahankkeen eteenpäinviemiseen. Niinpä hallituksen tehtävä on Kiviniemen mielestä löytää hankkeelle rajoitus.

Kuuntele juttu

image

-Olen sitoutunut siihen, että hallitus löytää ratkaisun, Kiviniemi sanoi Lohjalla, missä keskustan ministerit sekä puolueen ja eduskuntaryhmän johtoa on aloittanut kokouksensa.

Pohjanmaan ratarahoista on syntynyt budjettivalmistelun loppusuoran suurin kiistanaihe. Liikenne- ja viestintäministeriön mukaan korjausrahoja tarvitaan ensi vuonna 40 milj. euroa. Valtiovarainministeriön ehdotus on ollut vain 5 milj. euroa.

Kiviniemi ei osannut vielä sanoa, mistä puuttuvat rahat otetaan, mutta hän korosti useaan otteeseen päättäjien sitoutumista asiaan.

-Tämä on yksi niitä keskeisiä hankkeita, joihin ei ainoastaan hallitus, vaan myös eduskunta on sitoutunut, Kiviniemi sanoi.

Tätä artikkelia on kommentoitu 4 kertaa

4 vastausta artikkeliin “Mari Kiviniemi lupaa rahat Pohjanmaan radalle”

  1. Niin. Jostain syystä rahaa tuntuu aina löytyvän näihin periferiahankkeisiin, mutta kansantaloudelle tärkein alue, eli pk-seutu näyttäisi aina jäävän jalkoihin. Ja Pohjanmaalta puuttuvat rahat otetaan sitten varmaankin pois Helsingiltä.

    1. hyvä tuo on infra pannaan hyvään kuntoon nii sadista pääsee mahollisimman pikaisesti oikeijen ihmisten parii….

  2. Kansantaloudelle tärkeämpää on tehdä
    moottoritie Helsingistä Rovaniemelle valmiiksi,
    Kuin junarata.
    Liikenne kuolemien määrä pienenisi.
    Autojen polttoainekulut laskisivat.
    Matka-aika laskisi.
    Kotimaan matkailu lisääntyisi.
    Ilmansaateiden määrä pienentyisi.
    Ajamisen ja matkustamisen Stressi vähenisi.

    1. Kansantaloudelle tärkeämpää on olla ostamatta ja käyttämättä ulkomaista öljyä.

      Jokaisella suomalaisella on oikeus omaan sähköjunaansa. Mikähän puolue alkaa lopultakin ajaamaan, että junanrata pitää saada Helsingin jokaiselle kadulle. Vihreät?

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat