Kokeile kuukausi maksutta

Kotkan vetylaitos otti taas askeleen eteenpäin – laitoksen koko kolminkertaistumassa

Tavoitteena on aloittaa rakennustyöt vuonna 2024 ja kaupallinen tuotanto vuoden 2026 loppuun mennessä.

Vihreän vedyn ja synteettisen metaanin tuotantoprosessit sijoitetaan Kotkan Mussaloon, jossa laitos tuottaa lopullisessa koossaan 35 000 tonnia uusiutuvaa synteettistä metaania vuodessa.

Kotkan Energia ja Nordic Ren-Gas (Ren-Gas) ovat allekirjoittaneet hankekehityssopimuksen uusiutuvaa metaania, vihreää vetyä ja kaukolämpöä tuottavasta Power-to-Gas-tuotantolaitoksesta. Samalla Kotkan kaupunki on varannut hankkeelle maa-alueen Mussalon satamasta maa-alueen.

Uusiutuvan kaasun kasvava kysyntä ja Kotkan alueen tarjoamat mahdollisuudet ovat kumppanusten mukaan kolminkertaistaneen hankkeen koon alkuperäisestä.

Tämä artikkeli on tarjolla vain Rakennuslehden tilaajille

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Kotkan vetylaitos otti taas askeleen eteenpäin – laitoksen koko kolminkertaistumassa”

Viimeisimmät näkökulmat