Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Talotekniikkabisneksellä Saksassa takanaan loistovuosi, kuluvalle vuodelle odotellaan jo maltillisempaa kasvua

Saksassa talotekniikkamarkkinoilla on takana lihavia kasvuvuosia, mutta yllättäen Frankfurtin ISH-messuilla – yksi alan suurimmista tapahtumista – on jopa  poikkeuksellisen hiljaista.

Suomalaisilla on vahva usko Saksan markkinoiden vetovoimaan. Yhteisosastolla on mukana sekä vanhoja tuttuja että messujen ensikertalaisia. Kuva: Heikki Heikkonen.

Saksan talotekniikkamarkkinoilla vuosi 2022 oli vahva ja osoitti kriisiresilienssiä. Jo kolmas perättäinen vahvan kasvun vuosi tarkoitti lähes yhdeksän prosentin kasvua (8,8%) 74,3 miljardiin euroon.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Talotekniikkabisneksellä Saksassa takanaan loistovuosi, kuluvalle vuodelle odotellaan jo maltillisempaa kasvua”

Viimeisimmät näkökulmat