Hyödynnä 1kk/0€ diginäyte!

Korjattavaa riittäisi, jos olisi uskallusta

Tietoa kirjoittajasta Tapio Kivistö
Päätoimittaja, tapio.kivisto@sanoma.com
Kaikki kirjoittajan kirjoitukset
Kuuntele juttu

Aiemmin tasaisesti kasvanut korjausrakentaminen kynti vuodesta 2023 alkaen peräti yhdeksän perättäistä vuosineljännestä miinuksella. Vasta viime vuoden syksyllä korjaamisen arvo nousi korkeammalle kuin edellisvuoden vastaavaan aikaan.

Viime vuoden lopulla nousua kertyi Tilastokeskuksen mukaan jo peräti 7,5 prosenttia. Hyvää vauhtia siis! Valitettavasti kesäkuun tuoreimmat tilastot kertoivat, että tämän vuoden ensimmäisellä neljänneksellä kasvuvauhdiksi jäi 0,3 prosenttia.

Toki luvut voivat vielä täsmentyä ja ainakin tulevat kasvulukemat voivat olla taas suurempia, kun talouden parantunut veto näyttää tarttuneen vihdoin myös rakentamiseen.

Korjausrakentamisen pääseminen taas totutulle maltilliselle, mutta vakaalle kasvu-uralle olisi alan yritysten ja työntekijöiden kannalta erinomainen asia. Lisää töitä nimittäin tarvittaisiin, sillä pitkään jatkunut heikko kysyntä ja talouden epävarmuus ovat kiristäneet kilpailua korjaamisessa. Näin totesi myös alan suuryhtiöihin kuuluva Consti tulosjulkistuksessaan heinäkuussa.

Samalla yhtiö kertoi, ettei se odota merkittävää paranemista rakentamisen kysynnässä alkavana syksynä.

Constin mukaan korjaustarpeet kyllä kasvavat koko ajan, mutta kehitystä hidastavat rahoituksen saannin kiristyminen, korkeat rakentamisen ja ylläpidon kustannukset sekä epävarmuus tilankäytöstä. Tärkeällä taloyhtiösektorilla kuluttajien luottamus kaipaa kohenemista, jotta hankkeita uskalletaan aloittaa, ja julkinen sektori taas kaipaisi kipeästi lisää rahaa ja selkeyttä näkymiin, jotta muuttuvia tilatarpeita pystyttäisiin tyydyttämään uudis- ja korjausrakentamisella.

Maan hallitus päätti viime kevään kehysriihessä muun muassa määräaikaisesta asuinrakennusten korjausrakentamisen avustuksesta tälle ja ensi vuodelle sekä kotitalousvähennyksen korotuksesta.

Tukitoimet ovat tärkeitä, jotta rakentamisen hiljaista aikaa pystytään elvyttämään. Olennaisinta kuitenkin on maan talouden ja työllisyyden koheneminen, jolloin usko tulevaan vankistuu ja tarpeellisia hankkeita uskalletaan aloittaa niin yksityistalouksissa, yrityksissä kuin julkisella sektorillakin.

Tekemistä kyllä riittää vaikka takavuosia rivakampaankin tahtiin, kunhan pato aukeaa.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Korjattavaa riittäisi, jos olisi uskallusta”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat

Tapio Kivistöhttps://www.rakennuslehti.fi/kirjoittajat/tapio-kivisto/