siirry sivun sisällä: navigaatio | sisältö
« Takaisin

Poliisi tutkii Alajärven hoivapalveluiden rakennuttamista

Hoivakoti Mäntytuuli odottaa tyhjillään asukkaita.

Poliisikin tutkii Etelä-Pohjanmaalla Alajärvellä syntynyttä erikoista kiistaa uuden palvelutalon rakennuttamisesta. Kaupunki halusi paikkakunnalle uuden palvelutalon Attendo MedOne Hoiva Oy:n kanssa niin innokkaasti, että se puolsi kohteen investointiavustusta ja korkotukea koskevaa tukihakemusta Aralle jo ennen kuin palvelujen tuottajaa koskenut kilpailu oli ratkennut. Paikkakunnalla on myös kaksi hoivakotia tyhjillään, mutta sitä kaupunki ei Aralle kertonut.

"Asumispalvelujen riittämättömyyden vuoksi vanhuksia on sijoitettuna terveyskeskuksen akuutille vuodeosastolle ja akuutit potilaat virtaavat turhaan erikoissairaan hoitoon" kaupungin lausunnossa surkutellaan.

Uuteen palvelutaloon tulisi 31 paikkaa, mutta tiloja on tyhjillään lähes yhtä paljon, 27 paikkaa. Tyhjistä tiloista vastaavan Hoivakoti Mäntytuuli Oy:n toimitusjohtaja Tanja Vainionpää-Hernesmaa valitti kunnan menettelystä Araan.

Kantelussa kerrottiin, että tyhjillään olevien hoivakotien käynnistymistä on lykätty noin kaksi vuotta. Kaupunki oli jopa myynyt toisen kiinteistön paikkakuntalaiselle yrittäjälle kyseistä hoivatarkoitusta varten ja kiinteistöihin saatiin TE-keskukselta tukea noin 290 000 euroa.

Ara-tuella kilpailuetua

Yrittäjä teki myös rikosilmoituksen Alajärven hoivakotihankinnasta. Esitutkintakynnys on ylittynyt ja tutkinta on käynnissä. Komisario Juha Järvelin toteaa Järviseutu-lehden verkkosivuilla, että tutkittavana on hankintaprosessi koko laajuudessaan.

Poliisi pyysi virka-apuna Ara:lta koko hanketta koskevan aineiston. Hanke on Ara:ssa jäissä, kunnes sen taustat on selvitetty.

Rakennuslehti kirjoitti viime toukokuussa siitä, miten erityisryhmien Ara-tuki vääristää hoivapalvelujen kilpailua. Palvelun tuottaja ja tilojen rakennuttaja ovat lyöttäytyneet alusta asti yhteen ja tiloja rakennutettaessa on jo selvillä palvelun tuottaja.

Työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) mukaan ensin pitäisi rakennuttaa tilat ja niihin pitäisi valita avoimella kilpailulla palvelun tuottaja. Isot palvelun tuottajat saavat kohtuutonta kilpailuetua, jos ne voivat rakennuttaa Ara-tuella kohteita.

Ruotsalaisomisteinen Attendo MedOne Hoiva Oy on hyödyntänyt Ara-tukia tehokkaasti tekemällä kiinteää yhteistyötä yleishyödyllisten yhtiöiden kanssa jo kohteiden rakennusvaiheessa. Yleishyödyllinen yhtiö saa Ara-tuet kohteen rakennuttamiseen ja MedOne tuottaa palvelut.

Attendo MedOne on polttopisteessä myös Alajärven hankkeessa. Siellä sen kumppanina on uunituore yleishyödyllinen yhtiö, Ara-Asuntojen tuotanto Arttu Oy, omistamansa yhtiönkautta. Attendo MedOne on kuitenkin suunnitteluttanut hankkeen. Ara-tuen merkitys palvelun tuottajalle käy selkeästi ilmi Alajärven kaupungin Aralle lähettämästä palvelutalon puoltohakemuksesta.

Lue asiasta lisää uusimmasta Rakennuslehdestä.



Mikko Kortelainen


« Takaisin
Uusimmat uutiset alueelta "Rakentaminen" XML/RSS-muodossa
Bookmark and Share

Keskustelua uutisesta:

Viesti 1/19 02.09.2010 klo 16:17 // Tukien väärinkäyttöä

Palvelutalorakentamisessa on huikeat yhteiskunnan tuet, joten ihmekös tuo, että se saa aikaan kyseenalaista liiketoimintaa. Rakennuslehden jutusta käy ilmi, että Attendo MedOne Hoivalla on Alajärvellä kumppanina uusi yleishyödyllinen yritys, Arava-asuntojen tuotantoyhtiö Arttu Oy. Ara hyväksyi sen yleishyödylliseksi alkuvuodesta, vaikka sen taustajoukot ovat palvelurakentamisessa bisnestä haistavat talotehdas Casatino Oy ja Fiksu-Talo Oy, jonka konseptin mukaan Casatino tekee elementtejä. Näppärä kuvio: MedOne valtaa markkinoita yleishyödyllisen yhtiön saamalla Ara-tuella ja yleishyödyllinen yhtiö käyttää rakentamisessa yhden omistajansa tehtaan elementtejä. Suonenjoen palvelutalossa kilpailutus hoidettiinkin siten, että Artulle tuli vain yksi tarjous, yllätys yllätys Casatinolta.
Eikö Aran pyörittämää niin sanottua yleishyödyllisyyttä saada millään kuriin?

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti

Viesti 2/19 02.09.2010 klo 17:25 // Heja Sverige

Joo tässä rakennetaan veronmaksajien rahalla ruotsalaista hoivamonopolia Suomeen.

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti

Viesti 3/19 03.09.2010 klo 9:45 // Vaalit lähestyy

Jep. Huomatkaa myös, että Alajärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja on lehdessä muussa yhteydessä esittäytyvä, mm. alajärvelläkin asuva kansanedustaja kesk. Esko Ahonen! Olisi ollut mielenkiintoista tietää miksi on näin toimittu. Vai onko muisti liian lyhyt?

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti

Viesti 4/19 03.09.2010 klo 10:13 // Carbon

Mitkään tällaiset uutiset eivät enää oikeastaan yllätä. Niin sanotusti "maailman vähiten korruptoitunut maa" on viime vuosien aikana paljastunut varsinaiseksi korruption pesäpaikaksi.

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti

Viesti 5/19 03.09.2010 klo 12:05 // Populisti

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja ja kansanedusta Esko Ahonen ei ole ottanut mitään selkeää kantaa hoivakoti sotkuun.
Aralle annettuun lausuntoon ei Ahonen ole myöskään ottanut kantaa, vaikka on itse ko instanssilta rahoitusta eri hankkeisiin ollut hakemassa, joten varmasti on tietämystä missä vaiheessa näitä lausuntoja olisi saanut antaa ja minkä muotoisena!
Kokonaisuudessaan on käsittämätöntä myöskin se, että kaksi viranhaltijaa, joista tutkinta poliisilla on menossa, hoitavat virkaansa koko päiväisesti...

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti


Lue koko keskustelu »

Jätä kommenttisi