Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Nopeasti muuttuva toimintaympäristö vaatii rakennusalalta uudistumiskykyä – ”Enää ei riitä, että tehdään kuten aina ennen on tehty”

Toimintaympäristö tavoitteineen ja muutoksiin tuo haasteita kestävälle aluesuunnittelulle ja rakentamiselle. Lainsäädäntö luo raamit, mutta koronan tuoma muuttoliike voi sekoittaa pakkaa.

Pudasjärvelle nousee parhaillaan hirsirakenteinen Hyvän olon keskus. Siihen sijoittuvat muun muassa sote- ja nuorisopalvelut. Kuva: Pudasjärven kaupunki / Juha Nyman Kuva: Pudasjärven kaupunki / Juha Nym

Korona saattaa haastaa kestävää aluesuunnittelua, jos se vilkastuttaa maan sisäistä muuttoliikettä kaupungeista väljemmille vesille. Ainakaan vielä se ei näy voimakkaana trendinä, sanoo MDI:n johtava asiantuntija Timo Aro.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Katso Rakennuslehden tilausvaihtoehdot

Tutustu Rakennuslehden monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.

Ota maksuton diginäyte

Ellet ole vielä hyödyntänyt maksutonta 1 kk diginäytettä, voit tehdä sen tästä.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Nopeasti muuttuva toimintaympäristö vaatii rakennusalalta uudistumiskykyä – ”Enää ei riitä, että tehdään kuten aina ennen on tehty””

Viimeisimmät näkökulmat