Selvityksen synkkä saldo – pk-seudulla tyhjää toimistotilaa jopa miljoona neliötä
Vuoden ensimmäisen kvartaalin pienimmät vajaakäyttöasteet olivat Pasilassa ja Keilaniemessä. Helsingin Pitäjänmäellä joka neljäs neliö oli puolestaan tyhjillään.

Helsinki Research Forum on julkaissut arvionsa pääkaupunkiseudun keskeisten toimistoalueiden vajaakäyttöasteista Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla. Saldona oli, että alueilla on tyhjää tilaa 528 000 neliömetriä eli noin 12,6 prosenttia. Tarkastelun alla oli yhteensä 4,2 miljoonaa toimistoneliötä.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia
Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Selvityksen synkkä saldo – pk-seudulla tyhjää toimistotilaa jopa miljoona neliötä”