Sompasaareen tulossa arkkitehtonisesti kunnianhimoinen puukortteli
Mangrove-yhtiön kilpailutyön pohjalta toteutettava asuinalue saa energiaa maalämmöstä ja pyrkii mahdollisimman pieniin hiilidioksidipäästöihin.

Helsingin Sompasaaren eteläkärkeen on tulossa vähähiilinen ja arkkitehtuuriltaan kunnianhimoinen puutalokortteli. Nihdin saareen sijoittuvan kokonaisuuden toteuttaa rakennusyhtiö Mangrove yhdessä useiden suunnittelutoimistojen kanssa.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia
Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.
Tätä artikkelia on kommentoitu kerran
Yksi vastaus artikkeliin “Sompasaareen tulossa arkkitehtonisesti kunnianhimoinen puukortteli”
Osaisiko joku kertoa, miten hyvä energiatehokkuus voi perustua jutussa mainitusti puurakentamiseen, kun puurakenteillehan sallitaan rakentamismääräyksissä huonompi energiatehokkuus kuin muista materiaaleista tehdyille rakennuksille?