Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Rakennusten ylikuumenemisesta tulee iso ongelma – ”Koneellinen jäähdytys näyttää välttämättömältä”

Tutkimuksessa tarkasteltiin, miten ilmaston lämpeneminen vaikuttaa rakennusten kuumenemiseen. Esimerkiksi iäkkäille huoneistojen ylikuumeneminen on merkittävä terveysriski.

Koukkuniemen vanhainkodissa Tampereella asukkaiden huoneisiin on hankittu tuulettimia. Kuva on vuodelta 2022. Kuva: Petri Huhtinen / Aamulehti

Aalto-yliopiston, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ja Filha ry:n valtioneuvostolle tekemän ja viime syksynä julkaistun tutkimuksen mukaan rakennukset ylilämpenevät merkittävästi kuuman hellekesän aikana, mikä lisää huomattavasti ennenaikaisia kuolemia ja sairaalahoitojaksoja.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä

Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.

Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €

Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Rakennusten ylikuumenemisesta tulee iso ongelma – ”Koneellinen jäähdytys näyttää välttämättömältä””

Viimeisimmät näkökulmat