Tutustu nyt Rakennuslehteen 1 kk veloituksetta!

Toimitilahankkeista on livennyt jo useita ulkomaisia sijoittajia

Toimitilarakentamisen buumin viimeisiä kohteita rakennetaan edelleen. Uutta toimistotilaa valmistuu tänä vuonna lähes 200 000 kerrosneliömetriä. Rakentaminen jatkuu kesään asti, mutta sitten seuraa pysähdys ja rakentamisvolyymin nopea pudotus. Vaikka uusi tila on houkutellut käyttäjiä, ennustetaan toimistojen vajaakäyttöasteiden nousevan vuoden aikana.

Toimitilarakentamisen buumin viimeisiä kohteita rakennetaan edelleen. Uutta toimistotilaa valmistuu tänä vuonna lähes 200 000 kerrosneliömetriä. Rakentaminen jatkuu kesään asti, mutta sitten seuraa pysähdys ja rakentamisvolyymin nopea pudotus. Vaikka uusi tila on houkutellut käyttäjiä, ennustetaan toimistojen vajaakäyttöasteiden nousevan vuoden aikana.

Kuuntele juttu

image

Valmistuvat rakennusliikkeiden omaperusteiset kohteet ovat erityisen vaikeassa asemassa; niille pitää löytää laskevilla markkinoilla sekä sijoittaja että käyttäjät. Molemmista on nyt pulaa.

Useilla rakennusliikkeillä on jo kokemuksia tilanteista, joissa esisopimuksen tehnyt ulkomainen sijoittaja onkin vetäytynyt kesken projektin. YIT:lle kävi osittain niin Riihimäen Atomikorttelin kanssa. Brittiläinen kauppakeskussijoittaja Boultbee päätyi ostamaan pelkän kauppakeskusosion, vaikka kaupan piti alun perin kattaa koko kortteli.

”Siinä on sijoittajan kanssa kaupallisia ja konseptuaalisia näkemyseroja”, YIT Rakennuksen transaktioista vastaava johtaja Seppo Martikainen sanoo. Uudeksi sijoittajaksi löytyi Tapiolan kiinteistörahasto.

Lemminkäinen myi alkuvuodesta 21 valmista ja rakenteilla olevaa kiinteistöä kotimaisille instituutiosijoittajille sekä yksityissijoittajille. Lemminkäinen Talo Oy:n toimitusjohtaja Juha Nurmi sanoo, että osassa kohteista oli ollut alustavia sopimuksia ulkomaisten sijoittajien kanssa.

”Meille on sattunut viime vuoden aikana kolme tapausta, joissa ulkomainen sijoittaja on jättänyt esisopimuksen jälkeen prosessin kesken”, NCC Developmentin toimitusjohtaja Jorma Ahokas myöntää. Myös NCC:llä uusi sijoittaja on löytynyt lähinnä kotimaisten instituutioiden joukosta.

SRV Toimitilojen toimitusjohtaja Juha Pekka Ojala tuntee ilmiön, mutta toteaa, että SRV:lle ei ole tapahtunut toistaiseksi sijoittajien lipeämisiä.

Hinnat laskeneet, mutta miten paljon?

Sijoituskiinteistöjen hinnat on kiistatta laskussa, mutta laskun määrää on vaikea arvioida, koska olemassa olevasta kiinteistökannasta tehdään tällä hetkellä ennätyksellisen vähän kauppoja. KTI Kiinteistötieto Oy:n toimitusjohtaja Hanna Kaleva arvioi, että prime-kohteissa laskua on tapahtunut 10-15 prosenttia ja huonommissa kohteissa enemmän.

Yksi esimerkki on NCC:n Vantaan Aviapolikseen kehittämä Airport Plaza -business park. NCC myi sieltä yhden talon viime maaliskuussa saksalaiselle rahastolle ja seuraavan talon joulukuussa Pohjolan kiinteistörahastolle. Neliöhinta oli yhdeksässä kuukaudessa laskenut samassa kohteessa 12 prosenttia. Jorma Ahokas ei halua kommentoida yksittäistä kauppaa, mutta myöntää, että tämä antaa suuntaa hintojen nykytilanteesta.

Jones Lang LaSallen kehitysjohtaja Tero Lehtonen vahvistaa näkymät. Erityisesti ulkomaisia ostajia on liikkeellä vähän, saksalaiset isolla omalla pääomalla toimivat rahastot ovat edelleen aktiivisia. Suomalaisista instituutiosijoittajista erityisesti Pohjola ja Tapiola ovat ostaneet kiinteistöjä omiin rahastoihinsa.

Sijoittajien lipeämisen syynä saattaa olla se, että ostaja ei finanssikriisin takia saakaan rahoitusta kasaan, mutta toinen syy on hintatason lasku. Ostajalla ei ole välttämättä halua pitäytyä esimerkiksi reilun vuoden takaisella hintatasolla sovitussa hinnassa.

Lue lisää tuoreesta Rakennuslehdestä.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Toimitilahankkeista on livennyt jo useita ulkomaisia sijoittajia”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat