Rakli: Rakennushankkeiden käynnistysaikeet vähentyneet rajusti
Asunto-, toimitila- ja rakennuttajaliitto Rakli ry:n elokuussa toteuttaman hankekyselyn mukaan rakennuttajien talonrakentamisen määrä on jäämässä tänä vuonna selvästi pienemmäksi kuin vielä alkuvuoden hankekyselyssä arvioitiin. Nyt tehdyn kyselyn mukaan Raklin jäsenet kaavailevat aloittavansa koko maassa tänä vuonna rakennushankkeita 2,3 miljardilla eurolla, kun vielä alkuvuodesta määräksi arvioitiin yli 3,1 miljardia euroa.
Asunto-, toimitila- ja rakennuttajaliitto Rakli ry:n elokuussa toteuttaman hankekyselyn mukaan rakennuttajien talonrakentamisen määrä on jäämässä tänä vuonna selvästi pienemmäksi kuin vielä alkuvuoden hankekyselyssä arvioitiin. Nyt tehdyn kyselyn mukaan Raklin jäsenet kaavailevat aloittavansa koko maassa tänä vuonna rakennushankkeita 2,3 miljardilla eurolla, kun vielä alkuvuodesta määräksi arvioitiin yli 3,1 miljardia euroa.

Vaikka hankkeiden arvo on pienentynyt noin 810 miljoonalla eurolla, hankkeiden lukumäärä on säilynyt lähes ennallaan. Hankkeita arvioidaan tämän vuoden kuluessa käynnistettävän yhteensä lähes 320.
Hankekyselyssä yli kolmannes talonrakentamisen hankkeista on korjausrakentamista ja täydennysrakentamisen hankkeita. Niiden yhteenlasketun osuuden kasvu viime vuodesta on 13 prosenttiyksikköä.
Kyselyyn vastasi 53 Raklin jäsenorganisaatiota, jotka ovat Suomen merkittävimpiä rakennuttajia.
Asuntorakentamishankkeet vähenevät rajusti
Kyselyn mukaan asuntorakentamishankkeiden määrä painuu tänä vuonna viime vuoden 1,39 miljardista eurosta noin 760 miljoonaan euroon, josta hieman yli 80 prosenttia on uudisrakentamista. Alkuvuoden hankekyselyn volyymiarviosta on nyt tultu alaspäin 500 miljoonaa euroa. Enemmistö eli 59 prosenttia käynnistyvistä hankkeista on valtion tukemaa Ara-tuotantoa. Neuvottelu-urakoiden osuus nousi yli 20 prosenttiin, mikä kertoo tonttien huonosta saatavuudesta.
Asuntojen suunnitellut aloitukset ovat laskemassa myös pääkaupunkiseudulla, vaikka pk-seudun rakentaminen on hidastunut muuta maata vähemmän. Toisella neljänneksellä uusien asuntojen aloitusmäärä oli kuitenkin suurempi kuin vuotta aikaisemmin, mikä poikkeaa koko maan lukemista. Loppuvuoden aikana suunnitellaan käynnistettävän vähemmän asuntohankkeita kuin vuotta aikaisemmin ja sama kehitys jatkunee seuraavan vuoden alussa.
Toimitilarakentamisen määrä on hankekyselyn mukaan noin 1,5 miljardia euroa, josta hieman alle puolet on uudisrakentamista, 34 prosenttia korjausrakentamista ja 19 prosenttia näiden yhdistelmiä. Alkuvuodesta 2012 toteutetusta hankekyselystä määrä putoaa elokuun kyselyn mukaan noin 250 miljoonaa euroa. Julkisia rakennuksia on aloitettavista toimitiloista kaksi kolmannesta, liikerakentamista 20 prosenttia ja toimistorakentamista vain 10 prosenttia.
Toimistorakentamisen hankkeet ovat suurimmaksi osaksi olemassa olevien tilojen korjausrakentamista. Toimistotiloista uudisrakentamisen osuus on vain 16 prosenttia. Hankkeet keskittyvät erityisesti pääkaupunkiseudun prime-alueille.
Tarjoushintoihin odotetaan laskua
Rakentajien urakkatarjousten hintatason nousu on pysähtynyt, vaikka rakennuskustannusindeksi on noussut 2,2 prosenttia vuoden kuluessa. Tarjoushintaindeksin odotetaan jatkossa laskevan, minkä arvioidaan parantavan rakennuttajien investointihalukkuutta. Asuinrakennushankkeiden tarjoushintaindeksi oli heinäkuussa selvästi miinuksella, eli urakkahinnat ovat vuodentakaista alhaisempia. Toimitilapuolella tarjoushinnat ovat vuodentakaista hieman korkeampia.
Tarjoushintojen hajonnan kasvaminen yli keskitason heijastelee kiristynyttä kilpailua urakoista. Erityisesti pääurakoiden tarjoushajonta on kasvanut. Matalin tarjous on tällä hetkellä yli 6 prosenttia halvempi kuin seuraava ja yli 16 prosenttia halvempi kuin viides tarjous.
Heinäkuussa tarjousaktiivisuus pääurakoissa oli 55 prosenttia (vastauksia pyydetyistä), mikä on pitkän aikavälin keskitasolla. Viime vuodenvaihteessa vastausprosentti oli 52 prosenttia. Aliurakoissa tarjousaktiivisuus on tällä hetkellä alhaisella tasolla. Palautusprosentti on 55 prosenttia, mikä on 15 prosenttia alle aliurakoitsijoiden pitkän aikavälin tarjoushalukkuustason ja kuvaa ali-urakoitsijoiden hyvää työtilannetta. Hankevolyymin pienentyessä aliurakoitsijoiden tarjoushalukkuuden odotetaan melko nopeasti palaavan keskimääräiselle noin 70 prosentin tasolle.
Tätä artikkelia on kommentoitu kerran
Yksi vastaus artikkeliin “Rakli: Rakennushankkeiden käynnistysaikeet vähentyneet rajusti”
Laskukausi oli näkyvissä jo pitkään, mutta siihen eivät uskoneet sen paremmin rakennuttajat kuin rakentajatkaan. Ei ole ihan sattumaa, että YIT satsaa pari seuraavaa vuotta halvempaan rakentamiseen. Ihmisillä ei ole kertakaikkiaan enää varaa huippukalliisiin asuntoihin. Tulossa on parakkikausi ja se kestää vuosikausia.