Kiinteistöt Rakentaminen Rakennuslehti Ei kommentteja

Minna Canthin koti- ja liiketalo on myyty

Bonava Suomi on myynyt Minna Canthin koti- ja liiketalon Kuopiosta.

Kanttilana tunnettu talo myytiin Minna Canth ry:lle. Kauppa sisältää rakennukset ja tontin. Kanttila on aikoinaan tullut Bonavalle osana isompaa kiinteistökauppaa.

”Minna Canthin talo ry perustettiin syksyllä tätä tarkoitusta varten, ja tarkoituksena on nyt yhteistyöverkoston voimin kunnostaa Kanttila taide- ja kulttuurikäyttöön, asunto- ja residenssitiloiksi sekä kulttuurimatkailukohteeksi”, yhdistyksen puheenjohtaja Anja Lappi kertoo.

Yhdistyksen yhteistyöverkostoon kuuluu esimerkiksi Savonia-ammattikorkeakoulu ja Savon aikuis- ja ammattiopisto.

”Kanttila on mielenkiintoinen korjausrakentamisen kohde, jossa pääsemme opiskelijoiden kanssa huolella perehtymään vanhan puutalon korjaustapoihin”, kertoo Savonia-ammattikorkeakoulun koulutusvastuupäällikkö, DI, Harry Dunkel.

Vastaa

Rakennuslehden pääuutisia