Kokeile kuukausi maksutta

Ilmastonmuutos lisää vesisadetta ja betonijulkisivujen kosteusrasitusta – ”Oikea-aikaisen huoltamisen merkitys korostuu”

Diplomi-insinööri Toni Pakkala viimeistelee TTY:llä väitöskirjaansa, jonka keskeisenä aiheena on lisääntyneen kosteuden merkitys betonijulkisivuille.

Väitöskirjaansa viimeistelevä Pakkala hakee kenttä- ja suunnittelukokemusta töistään Renovatekissa. Kuva: Petri Kivinen

Pakkalan väitöskirjan oletukset ilmastonmuutoksesta pohjautuvat IPCC:n vuoden 2007 raportin rankimpaan skenaarioon.

”Työni on ohjautunut aika paljon siihen suuntaan, että olen tutkinut, paljonko viistosadetta tulevaisuudessa tulee julkisivu- ja parvekepinnoille ja miten siihen vaikuttaa rakennuksen suuntautuminen.”

Tämä artikkeli on tarjolla vain Rakennuslehden tilaajille

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Ilmastonmuutos lisää vesisadetta ja betonijulkisivujen kosteusrasitusta – ”Oikea-aikaisen huoltamisen merkitys korostuu””

Viimeisimmät näkökulmat