Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Kansallismuseolla on virtuaalinen, digitaalinen kaksonen

Suomen Kansallismuseon sisäoloja ja kiinteistöön liittyvää tietoa hallitaan virtuaalisen kiinteistöjärjestelmän eli digitaalisen kaksosen avulla.

Kansallismuseossa on käytössä digitaalinen kaksosmalli. Kansallismuseon Kirkkosalin teosten oloja tarkkailemassa kiinteistöhuollon Antti Sipilä (takana) ja käyttöpäällikkö Tomi Nikander. Kuva Liisa Takala. Kuva: Liisa Takala

Kansallismuseon Kirkkosalissa on kulttuurihistoriallisesti mittaamattoman arvokkaita puuveistoksia, jotka eivät siedä vaihtelevia oloja vaan vaativat ympärilleen tasaisen lämmön ja kosteuden.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Kansallismuseolla on virtuaalinen, digitaalinen kaksonen”

Viimeisimmät näkökulmat