Noin 454 000 suomalaista on unohtanut tänäkin vuonna maksaa kiinteistöveron ensimmäisen erän ajallaan elokuussa, kertoo Verohallinto. Kaikkiaan kiinteistöveroa jäi elokuussa maksamatta lähes 69 miljoonan euron verran. Samalla niille on alkanut kertyä viivästyskorkoa.
Verohallinnon ylitarkastaja Juha Villmanin mukaan kiinteistöveron eräpäivät unohtuvat suomalaisilta usein. Maksamaton kiinteistövero kannattaakin hoitaa viivästyskoroista johtuen pois heti.
Kiinteistöveron ensimmäinen eräpäivä oli henkilöasiakkailla 6.8. Suurimmalla osalla kiinteistönomistajista eräpäivät ovat elo- ja lokakuussa tai syys- ja marraskuussa.
Tänä vuonna kiinteistöveroa maksaa noin 2,2 miljoonaa kiinteistönomistajaa.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Lähes puoli miljoonaa kiinteistöveroa vielä maksamatta – rästissä liki 70 miljoonaa euroa”