Kokeile kuukausi maksutta

SRV on kehittänyt korkeaa rakentamistaan – Kolmas tornitalo rakennetaan hieman toisin kuin kaksi ensimmäistä

Kojamolle rakennettava Lumo One -tornitalo valmistuu vuoden päästä.

SRV on tunnettu tornirakentaja. Yhtiö myi Kalasataman kolmannen tornitalon Kojamolle. Kuva: Jussi Helttunen

Lumo One -tornitalon alimmissa kerroksissa Helsingin Kalasatamassa väliseinät ovat paikallaan, kylpyhuoneet laatoitettu ja keittiökalusteet asennettu. Ylemmissä kerroksissa asunnot ja tulevien asukkaiden yhteistilat ovat vasta rakenteilla.

Sisävaiheen työt 121 metriin kohoavan tornitalon työmaalla etenevät alhaalta ylöspäin tehokkaasti ja suunnitellussa rytmissä – vaikkei SRV:n vastaava mestari Mika Kuukkanen haluakaan kutsua sitä tahtituotannoksi.

Tämä artikkeli on tarjolla vain Rakennuslehden tilaajille

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “SRV on kehittänyt korkeaa rakentamistaan – Kolmas tornitalo rakennetaan hieman toisin kuin kaksi ensimmäistä”

Viimeisimmät näkökulmat