Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Handelsbanken: Ukrainan kriisi hidastaa jo korkojen nousuvauhtia

Kriisin pitkittyessä, inflaation kiihtyessä ja taloustilanteen heikentyessä uhkana on myös Suomen talouden taantuma, pankin ekonomistit varoittavat.

Korkea raakaöljyn hinta ja hintojen nousu pitävät inflaation kohonneella tasolla, mikä heikentää kotitalouksien ostovoimaa ja nakertaa kuluttajien luottamusta. Epävarmuuden lisääntyminen voikin jarruttaa investointien kasvua. Kuva: Heikki Westergård

Handelsbankenin pääekonomisti Timo Hirvosen ja senioriekonomisti Janne Ronkasen mukaan Ukrainan kriisi on jo heijastunut myös korkomarkkinoille, jossa odotellaan nyt aiempaa vaimeampaa nousua.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Handelsbanken: Ukrainan kriisi hidastaa jo korkojen nousuvauhtia”

Viimeisimmät näkökulmat