Venäjän hyökkäys Ukrainaan muutti rakennusteollisuuden nihkeää suhtautumista väestönsuojien rakentamiseen: Nyt niitä rakennetaankin sopivasti
Väestönsuojien rakentamisen vähentäminen on ollut rakennusteollisuuden ja ympäristöministeriön vakiokeino, kun on etsitty keinoja rakennuskustannusten alentamiseen. Ukrainan sota on kuitenkin muuttanut näkemyksiä.

Rakennusala ja ympäristöministeriö ovat ajaneet vuosikymmeniä väestönsuojien rakentamisen vähentämistä Suomessa. Puolustusministeriö ei ole suostunut muutoksiin.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia
Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Venäjän hyökkäys Ukrainaan muutti rakennusteollisuuden nihkeää suhtautumista väestönsuojien rakentamiseen: Nyt niitä rakennetaankin sopivasti”