Raklin raju ennustus: Tänä vuonna rytisee vielä kovaa, mutta ensi vuonna odotettavissa on napakka nousu kuopasta
Kiinteistönomistajia ja rakennuttajia edustava Rakli ennustaa rakentamisen määrän supistuvan tänä vuonna edelleen vielä 5-6 prosenttia, mutta ensi vuonna suhdanne kääntyy ja rakentamisen arvioidaan kasvavan noin kuuden prosentin verran.

Rakentamisen alamäki on ollut Suomessa muita euroalueen maita syvempi. Alan vaikeudet eivät helpota vielä tänä vuonna, mutta Raklin tuoreen suhdannekatsauksen mukaan laskeva korkotaso, alhaisempi inflaatio ja taloustilanteen kohentuminen tukevat rakentamisen toipumista.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia
Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Raklin raju ennustus: Tänä vuonna rytisee vielä kovaa, mutta ensi vuonna odotettavissa on napakka nousu kuopasta”