Rakennusalan ammattilainen: Rakennuksilla metelöidään aamuseitsemältä ihan kiusallaan
Pitkään alalla työskennellyt toivoo, että rakennustyömailla otettaisiin asukkaat paremmin huomioon.
Helsingissä elää sitkeänä legenda, jonka mukaan rakennustyömailla rakennustyöt aloitettaisiin meluavilla hommilla tahallaan kukonlaulun aikaan.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Katso Rakennuslehden tilausvaihtoehdot
Tutustu Rakennuslehden monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.
Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella
Varmista avainhenkilöiden tiedonsaanti ja aloita ryhmätilaus maksuttomalla testijaksolla.
Tätä artikkelia on kommentoitu 2 kertaa
2 vastausta artikkeliin “Rakennusalan ammattilainen: Rakennuksilla metelöidään aamuseitsemältä ihan kiusallaan”
Rakennusala on muutenkin vähän sellainen, että kaikenlainen huono käytös on kunnia-asia. Viime aikoina on pitänyt vähän himmailla, mutta aina voi vitsinä heittää mitä vaan ja ’v****lu on välittämistä’ -kuuluu edelleen alan laajalti hymisteltyihin toimintatapoihin.
Edelleen on siis tosi koleeta olla epäkohteilias ja olla ottamatta toisia huomioon.
Varmuuden vuoksi on lisättävä edelliseen kommenttiini, että se ei koske vain työntekijöitä, vaan samaa käytösmallia toteutetaan laajalti melko ylhäältä organisaatiosta ja täysin hyväksytysti. Pelottava, epäkohtelias ja epäkunnioittava käytös on aina vain tapa osoittaa asemaansa rakennusprojekteissa.