Uponorin Ilari Aho valittiin Suomen Green Building Councilin puheenjohtajaksi

Green Building Council Finland on valinnut vuosikokouksessaan 21. marraskuuta yhdistyksen puheenjohtajaksi kausille 2012-2013 Uponor Oyj:n liiketoimintaryhmän johtaja Ilari Ahon. Yhdistyksen edellinen puheenjohtaja, Nokia Oyj:n Workplace Resources -yksikön johtaja, Juha Olkinuora jatkaa yhdistyksen varapuheenjohtajana.  

Green Building Council Finland on valinnut vuosikokouksessaan 21. marraskuuta yhdistyksen puheenjohtajaksi kausille 2012-2013 Uponor Oyj:n liiketoimintaryhmän johtaja Ilari Ahon. Yhdistyksen edellinen puheenjohtaja, Nokia Oyj:n Workplace Resources -yksikön johtaja, Juha Olkinuora jatkaa yhdistyksen varapuheenjohtajana.  

image

Green Building Council Finlandin vuoden 2012 toiminnan painopisteenä on lisätä kestävää kehitystä ohjaavien työkalujen ja palveluiden käyttöönottoa kiinteistö- ja rakennusalan johtamisprosesseissa. Suomen kiinteistö- ja rakennusalan eko- ja energiatehokkuuden kehittämiseksi Green Building Council Finland on käynnistänyt Sitran rahoittaman Värkki-projektin (Vähähiilisen kiinteistö- ja rakennusalan ydinindikaattorit), joka edistää eko- ja energiatehokkuutta kuvaavien mittarien ja tunnuslukujen kansallista harmonisointityötä.

Yhdistyksen uusi puheenjohtaja Ilari Aho toivottaa kestävästä kehityksestä ja vihreästä rakentamisesta kiinnostuneet organisaatiot tervetulleiksi liittymään mukaan yhdistyksen toimintaan.

”Figbc haluaa muuttaa alaamme ja toimintamallejamme sisältä päin ja omaehtoisesti. Tämän vuoksi pyrimme tarjoamaan jäsenillemme entistä enemmän mahdollisuuksia keskusteluun, toisiltamme oppimiseen ja verkottumiseen”, tuore puheenjohtaja Aho toteaa.

Yksi tällaisista uusista toiminnoista vuonna 2012 on kuukausittain järjestettävä Vihreä Foorumi -aamiaisseminaari, joka käsittelee kattavasti eri teemoja, kuten materiaalitehokkuutta, energiaviestintää ja ympäristötehokasta johtamista.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Uponorin Ilari Aho valittiin Suomen Green Building Councilin puheenjohtajaksi”

Jätä kommentti