Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Pohjoismaihin on suunnitteilla yli 200 tornitaloa – ”Ne symboloivat ja tukevat kaupunkien kasvua ja menestystä”

Pohjoismaissa on parhaillaan käynnissä korkean rakentamisen noususuhdanne. Suunnitteilla on yli 200 yli 100 metriä korkeaa rakennusta. Vuodesta 2000 lähtien korkeiden rakennusten määrä on kasvanut Pohjoismaissa 50 prosenttia.

Rambollin korkean rakentaminen globaali johtaja Shonn Mills vierailu Suomessa syyskuussa. Kuva: Liisa Takala

Globaalien pilvenpiirtäjätilastojen mukaan eri puolilla maailmaa tehtiin viime vuonna 480 yli 100 metriä korkeaa rakennusta.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä

Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.

Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €

Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Pohjoismaihin on suunnitteilla yli 200 tornitaloa – ”Ne symboloivat ja tukevat kaupunkien kasvua ja menestystä””

Viimeisimmät näkökulmat