Kuusi toimitilahanketta painoi Lehdon tuloksen rajusti tappiolle – Pörssikurssi kävi kaikkien aikojen alimmalla tasollaan
Lehto Groupin tilinpäätöksen laatiminen viime vuodelta on vielä kesken, mutta yhtiö kertoo jo ennakkotietona, että sen liiketulos painui reippaasti miinukselle ja liikevaihtokin supistui selvästi.
Tilintarkastamattomien laskelmien mukaan yhtiön liikevaihto laski viime vuonna edellisvuodesta noin 20 prosenttia noin 435 miljoonaan euroon ja liiketappio jatkuvista toiminnoista oli noin -24 miljoonaa euroa. Jo marraskuun alussa Lehto arvioi vuoden 2021 liikevaihtonsa laskevan juuri noin 20 prosenttia ja liiketuloksensa jäävän negatiiviseksi. Nyt tappion suuruus siis tarkentui.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Katso Rakennuslehden tilausvaihtoehdot
Tutustu Rakennuslehden monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.
Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella
Varmista avainhenkilöiden tiedonsaanti ja aloita ryhmätilaus maksuttomalla testijaksolla.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Kuusi toimitilahanketta painoi Lehdon tuloksen rajusti tappiolle – Pörssikurssi kävi kaikkien aikojen alimmalla tasollaan”