Korkean tason Venäjä-suhteistaan tunnettu suomalaismiljonääri arvioi sodan vaikutuksia – Joroisten luksushanke etenee
Venäjän hyökkäys Ukrainaan on järkyttänyt suomalaismiljonääri Pekka Viljakaista. Kriisillä ei ole vaikutuksia Joroisiin rakennettavan luksuslomakylän rakentamiseen.

Viljakainen on tunnettu läheisistä suhteistaan Venäjän ylimpään johtoon. Hän on toiminut esimerkiksi Venäjän entisen presidentin ja pääministeri Dmitri Medvedevin neuvonantajana innovaatio- ja teknologia-asioissa. Lisäksi Viljakainen on yksi neuvonantajista venäläisen "Piilaakson" eli teknologiakeskus Skolkovon kehittämisessä.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä
Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.
Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €
Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Korkean tason Venäjä-suhteistaan tunnettu suomalaismiljonääri arvioi sodan vaikutuksia – Joroisten luksushanke etenee”