Lämpöpumpuista huutava kysyntä – Näin alan isoimmat toimijat vastaavat
Lämpöpumppumarkkina oli kovassa nousuvauhdissa jo valmiiksi energiakriisin iskiessä, nykytilanteessa kapasiteetti on jo täysin riittämätön. Suurimmat pullonkaulat ovat luvat ja lämpökaivonporaus, joka voi venyä ensi kesään.

Lämpöpumppubisnes käy kuumempana kuin koskaan aiemmin. Buumi oli kaupunkialueilla vauhdissa paikoin rajustikin kohoavien kaukolämpötariffien myötä jo ennen Ukrainan sotaa, mutta sen myötä käynnistynyt energiakriisi herätti ihmiset joko periaatteen vuoksi tai puhtaasti taloudellisista syistä suunnittelemaan lämmitystapamuutoksia.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia
Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Lämpöpumpuista huutava kysyntä – Näin alan isoimmat toimijat vastaavat”