Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Uponor hylkäsi belgialaisen Aliaxiksen tarjouksen, mutta toivottaa tervetulleeksi omistamaan yhtiötä

Kisa Uponorista saattaa kiihtyä, mutta tässä vaiheessa pääomistaja vihelsi pelin poikki ja hallitus tuli esiin selkeällä kannanotolla. Seuraava käänne jää arvailujen varaan, mutta tuskin Aliaxis tyytyy osaansa vaitonaisena.

Kuvassa vasemmalta lukien Uponorin talousjohtaja Markus Melkko, toimitusjohtaja Michael Rauterkus ja hallituksen jäsen Hans Sohlström.

Uponorin osavuosikatsauksen yhteydessä pidetyssä tiedotustilaisuudessa yhtiön hallituksen jäsen Hans Sohlström perusteli hyvin tarkkaan, miksi Uponorin hallitus yksimielisesti tyrmäsi belgialaisen kilpailijansa Aliaxiksen ostotarjouksen. Tiivistetysti voi sanoa, että hinta on aivan liian matala, ja Uponor on kyllin vahva yhtiönä ja brändinä seisomaan omilla jaloillaan.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella

Ryhmätilaus on edullisin tapa lukea Rakennuslehteä. Tutustu maksutta 1 kk.

Ota maksuton diginäyte

Ellet ole vielä hyödyntänyt maksutonta 1 kk diginäytettä, voit tehdä sen tästä.

Katso kaikki tilausvaihtoehdot

Diginä, printtinä, yksin tai ryhmässä. Tutustu monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Uponor hylkäsi belgialaisen Aliaxiksen tarjouksen, mutta toivottaa tervetulleeksi omistamaan yhtiötä”

Viimeisimmät näkökulmat