Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Uudellemaalle viritellään vetylaaksoa – Neste, Helen, Gasgrid ja Vantaan Energia yhteistyöhön

Tavoitteena on rakentaa Suomesta johtava eurooppalainen vetytalous, joka luo teollisuudelle investointimahdollisuuksia sekä tukee Suomen ja Euroopan hiilineutraaliustavoitteita.

Yritysnelikon mukaan teollinen vetylaakso yhdistäisi infrastruktuurin, uusiutuvan vedyn varastoinnin sekä siirron ja palvelisi sekä vedyn tuottajia että kuluttajia. Yritysten välinen yhteistyö on vetytalouden kehitystyössä keskeisessä asemassa. (Kuva: Neste oyj)

Neste, Gasgrid Finland, Helen ja Vantaan Energia ovat käynnistäneet yhdessä alustavat tutkimukset teollisen vetylaakson kehittämiseksi Uudellemaalle. Tavoitteena on rakentaa Suomesta johtava eurooppalainen vetytalous, joka luo teollisuudelle investointimahdollisuuksia sekä tukee Suomen ja Euroopan hiilineutraaliustavoitteita.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Uudellemaalle viritellään vetylaaksoa – Neste, Helen, Gasgrid ja Vantaan Energia yhteistyöhön”

Viimeisimmät näkökulmat