Kommentti: Valmiiden asuntojen kasaantuminen on vasta alkusoittoa, käsillä on jo suurempi ongelma
Asuntoja rakentavista yhtiöistä uhkaa jäädä pelkät kuoret jäljelle.
Omistusasuntojen perustajaurakoitsija menee nyt ennätyshuonosti. Pahin ongelma ei kuitenkaan ole vaisu asuntokauppa tai rajusti paisunut valmiiden asuntojen myyntivarasto. Suurin ongelma on se, että asuntorakentajilta loppuu rakentaminen.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella
Ryhmätilaus on edullisin tapa lukea Rakennuslehteä. Tutustu maksutta 1 kk.
Ota maksuton diginäyte
Ellet ole vielä hyödyntänyt maksutonta 1 kk diginäytettä, voit tehdä sen tästä.
Katso kaikki tilausvaihtoehdot
Diginä, printtinä, yksin tai ryhmässä. Tutustu monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.
Tätä artikkelia on kommentoitu 2 kertaa
2 vastausta artikkeliin “Kommentti: Valmiiden asuntojen kasaantuminen on vasta alkusoittoa, käsillä on jo suurempi ongelma”
Asuntoneliön tuotantokustannus pääkaupunkialueella on n. 2400—3800 E, myyntihinta on ollut n. 5500—11000E / m2.Mihinkä grynderit ovat piilottaneet katetuotot?
Puhtaasti rakentamisen kustannus pk-alueella on karkeasti tämä 2400-3800e/asm2. Sitten kun päälle lisätään tonttikustannukset, suunnittelu- ja rakennuttamiskustannukset, viranomaismaksut, autopaikkojen kustannukset, joita rakennusliikkeet subventoivat lähes jokaisessa hankkeessa, oman käytön ALV sekä rahoituskustannukset, on rakentamisen hinta karrikoidusti esimerkiksi 7000e/m2 myyntihintaisessa tuotteessa n. 6000e/asm2. Tästä syntyy projektikate, jota sitten loppupäässä sitten pienentää vielä yhtiön kiinteät kulut yms. Sinne ne katteet piiloutuu – kuluihin.