Nordea: Asuntorakentamisen kustannusten ja tonttien hintojen pitäisi laskea 15 prosenttia, jotta rakentaminen olisi kannattavaa
Vanhojen osakeasuntojen hinnat ovat laskeneet enemmän kuin pankki odotti.
Uusien ja vanhojen asuntojen välinen hintakuilu on kasvanut. Samaan aikaan rakentamisen kustannukset ja tonttien hinnat ovat olleet kasvussa. Jotta asuinrakentamisesta tulisi jälleen kannattavaa, tulisi tonttien hintojen ja rakennuskustannusten laskea 15 prosenttia, sanotaan Nordean joulukuun asuntomarkkinakatsauksessa.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Katso Rakennuslehden tilausvaihtoehdot
Tutustu Rakennuslehden monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.
Ota maksuton diginäyte
Ellet ole vielä hyödyntänyt maksutonta 1 kk diginäytettä, voit tehdä sen tästä.
Tätä artikkelia on kommentoitu kerran
Yksi vastaus artikkeliin “Nordea: Asuntorakentamisen kustannusten ja tonttien hintojen pitäisi laskea 15 prosenttia, jotta rakentaminen olisi kannattavaa”
No YIT on ainakin aloittanut tuon tavoitteen saavuttamisen yrittämällä vedota markkinatilanteeseen.
Aliurakointi hintoja tingitään kolmatta kierrosta ja tekijäksi valikoituu ”laadusta tinkimättä” halvin, joka myöskin suostuu 60 päivän maksuehtoon.