Hyödynnä 1kk/0€ diginäyte!

Espoo madaltamassa uudelle alueelle kaavoitettavia kerrostaloja – korkeimmasta tulisi nyt 15-kerroksinen

Suunnitelmia on kevennetty sekä asukkailta aiemmin saatujen mielipiteiden että kaupunkisuunnittelulautakunnan ohjeiden pohjalta.

Näkymä Ruukintieltä itään. Rakennukset reunustavat uusia aukioita ja Ruukintietä, joiden suuntaan matalammat rakennukset ja korkeiden rakennusten jalustaosat ovat tiilijulkisivuisia. Korkeiden rakennusten keskiosat ja huiput ovat vaaleita. Kuva: Arkkitehtitoimisto HMV

Espoo on päivittänyt uudistuvan Tiilismäenrinteen alueen kaavaehdotusta. Tiilismäenrinne on ensimmäinen suuri asumiseen keskittyvä kortteli Kiviruukin vanhalla teollisuusalueella. Uudistuva kaupunkialue sijaitsee Länsiväylän pohjoispuolella Kivenlahden metroaseman tuntumassa.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Espoo madaltamassa uudelle alueelle kaavoitettavia kerrostaloja – korkeimmasta tulisi nyt 15-kerroksinen”

Viimeisimmät näkökulmat