Kokeile kuukausi maksutta

Rautakaupan vuosi on käynnistynyt hyvässä kasvussa

Rakennus- ja sisustustarvikekauppa on kasvanut kolme vuotta peräkkäin, ja myös kuluva vuosi on alkanut alalla hyvin.

Rakennus- ja sisustustarvikekaupan yhdistyksen Rasin mukaan rautakaupan tammi-maaliskuun 2019 myynti on ollut neljän prosentin kasvussa. Yhdistys ennakoi koko kuluvan vuoden 2019 olevan vielä kasvun vuosi rautakaupan alalla. Tätä tukevat alkavan kesäkauden positiiviset myyntiodotukset.

”Lämmin huhtikuu ja toukokuun lämpeneminen on siivittänyt myös isoimman sesongin kasvua ja saanut kotipuutarhurit ja pihojen kunnostajat liikkeelle. Suomalaiset panostavatkin nyt terassilla asumiseen ja oleiluun”, Rasin toimitusjohtaja Minna Liuksiala sanoo tiedotteessa.

Yhdistyksen mukaan viime vuoden pitkät hellejaksot jättivät monet ulko- ja terassimaalausprojektit odottamaan parempia maalausilmoja, joten patoutuneen kysynnän oletetaan purkautuvan tänä kesänä.

”Ulkomaalausta joudutaan siirtämään niin helle- kuin sadekeleiltä. Toukokuun kuivat kelit ja lämpötilat ovat olleet mitä parhainta maalausilmaa.”

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Rautakaupan vuosi on käynnistynyt hyvässä kasvussa”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat