Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Suurimmilla infrarakentajilla oli kädet täynnä töitä – kymmenestä suurimmasta yhdeksän kasvoi

Kaikkein suurimmilla infrarakentajilla piisasi viime vuonna hyvin töitä, sillä alan kymppikärjestä lähes kaikki kasvoivat. Kymmenen suurimman yhtiön joukosta ainoastaan NCC:llä infrarakentamisen liikevaihto supistui. Sen sijaan heti top 10:n takana useampi yhtiö kärsi liikevaihtonsa laskusta.

Kuvituskuva jätevesilaitoksen työmaalta. Miehet töissä esiselkeytysaltaan lietetaskujen muottien parissa. Kuva: Jussi Helttunen

Taulukkoon yltäneiden identtisten yhtiöiden (eli niiden, joilta on molempien vuosien liikevaihdot) yhteenlaskettu liikevaihto kasvoi 6,0 prosenttia. Se oli selvästi alan yleistä kasvuvauhtia ripeämpää tahtia. Tilastokeskuksen mukaan koko maa- ja vesirakentamisen liikevaihto kasvoi viime vuonna vain 0,2 prosenttia ja Infra ry:n jäsenrekisterin identtisten yhtiöiden kokonaisliikevaihdon kasvu oli noin 2,5 prosenttia.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Kirjautuneena luet enemmän

Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Suurimmilla infrarakentajilla oli kädet täynnä töitä – kymmenestä suurimmasta yhdeksän kasvoi”

Viimeisimmät näkökulmat