Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Hakkeri voi aiheuttaa suuret vahingot – verkossa on satoja avoimia rakennusautomaatiojärjestelmiä

Kyberturvallisuuskeskuksen viime vuoden kartoituksessa löytyi liki tuhat suojaamatonta rakennusautomaatiojärjestelmää.

Kuvituskuva. Esimerkiksi ilmanvaihtojärjestelmiä ohjataan rakennusautomaation avulla. Kuva: Liisa Takala. Kuva: Liisa Takala

Kyberturvallisuuskeskuksen viime vuoden toukokuussa tekemän kartoituksen mukaan suomalaisissa verkoissa on edelleen suuri määrä suojaamattomia automaatiolaitteita. Keskus havaitsi niitä noin tuhat ja suurin osa oli erilaisia rakennusautomaatiolaitteita.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Kirjautuneena luet enemmän

Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Hakkeri voi aiheuttaa suuret vahingot – verkossa on satoja avoimia rakennusautomaatiojärjestelmiä”

Viimeisimmät näkökulmat